Cveta Potočnik – V prihodnjem tednu bodo prve tri dni v Termana Parku Laško potekali Dnevni slovenskega turizma, strokovno in družabno srečanje turizma in gostinstva, s katerima je v Sloveniji povezanih 60.000 ljudi. Dogodek pripravljajo vsako leto osrednje panožne in turistične organizacije.
Tokrat bodo strokovna in druga srečanja v ospredje postavila temo gostoljubnost z vključevanjem lokalnih skupnosti in trajnost z različnih vidikov in sicer tako na Plenarnem dnevu, Gostinsko turističnem zboru, srečanju turističnih društev v organizaciji Turistične zveze Slovenije, kot na dogodku IT-tour v organizaciji Slovenske turistične organizacije in na JRE Akademiji v organizaciji združenja JRE-Slovenija.
Na Plenarnem srečanju v torek bo med drugim Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport predstavilo zakona o gostinstvu, ki naj bi kmalu zagledal luč svet, v pripravi pa je tudi zakon o spodbujanju razvoja turizma. Obetata se tudi dva nova razpisa in razpis za dodelitev sredstev iz evropske kohezijske politike za povezovanje kulturne dediščine s turizmom ter razpis, namenjen razvoju destinacij s poudarkom na upravljanju.
Veliko bo torej govora tudi o trajnostnem turizmu in nadaljnji nadgradnji Zelene sheme slovenskega turizma. Prvič bodo na DST podelili tudi znake Slovenia Green destinacijam in ponudnikom, ki trajnost postavljajo v središče svojega delovanja. Podeljenih bo še vrsta drugih priznanj, na Gostinsko turističnem zboru denimo najboljšim izmed 200 tekmovalcev, Turistična zveza Slovenije pa bo prvič podelila priznanje za gostoljubnost.
Prejemniki najvišjih priznanj
Prejemnike najvišjih priznanj v slovenskem turizmu za leto 2024 so predstavili že pred začetkom slavnostne podelitve v Laškem. Priznanje Kristalni Triglav za osebnost leta, ki ga skupaj podeljujejo organizatorke DST, prejme Janja Garnbret. Nagrajenci so še Helmut Stückelschweiger (ambasador slovenskega turizma 2023), Občina Podčetrtek in njen župan Peter Misja (Veliki Kristalni Triglav), Marija Brložnik (predsednica Turistične zveze Velenje), Rok Kanc (Gostilna pri Gorjancu), Marjan Batagelj (predsednik upravnega odbora Postojnske jame) ter Kulinarični časovni stroj na Ljubljanskem gradu (Sejalec 2024), INSYNC veslanje z olimpijci na Blejskem jezeru – Miha Pirih INSYNC (Sejalec 2024) in Divja dolina Soče skozi objektiv – Hotel Dvorec (Sejalec 2024).
Društvo turističnih novinarje je soorganizator DST
Kot je novinarski konferenci povedala Marjana Grčman, predsednica Društva turističnih novinarjev Slovenije (TNS), se društvo pridružuje prizadevanjem Slovenske turistične organizacije pri obljubi uresničevanja vzdržnega, celoletnega turizma – takšnega, kjer je v ospredju dobrobit lokalne skupnosti.
»Naše društvo bo tudi v prihodnje nadaljevalo s svojim poslanstvom terenskega mreženja, v ustvarjanju novih partnerstev ter s pomočjo pri razvijanju produktov izven turistično obremenjenih mesecev in središč.
Moč ter socialni kapital našega društva je ravno v izredno dobrem poznavanju terena, mikrolokacij ter v razumevanju posameznih turističnih ponudnikov.
Zato bomo na terenu nadaljevali z Borzami turističnega povezovanja, ki so se zadnji dve leti izkazale za odlično spodbudo medsektorskega sodelovanja, ki generira vrednost lokalni ekonomiji in povezovanja, ki sega preko občinskih meja
Skrb bomo namenjali tesnejšemu povezovanju kmetijstva in turizma, športa in kulture. Še posebej v obmejnih regijah, kjer so turistični ponudniki med seboj šibko povezani, in kjer je posledično njihova ponudba slabo prepoznavna.
Priložnosti večjega razvoja in naše društvene vključenosti tako vidimo tudi v vseh štirih zaščitenih Biosvernih območij (Mura, Kozjansko-Obsotelje, Kras in Julijske Alpe), ki so pod zaščito Unesca. To so prostori vzdržnega turizma, kjer je bila trajnost doma še predenj jo je stroka tako poimenovala in ljudje tega prostora iščejo zelo inovativne metode, kako – skozi povezovanje kulturne dediščine in kmetijstva – preživeti s turizmom.
TNS tako podpira turizem, ki je generator dobrih zgodb in trajnostnih sprememb. Turizem, ki krepi urejeno bivalno okolje, in ki spodbuja njegovo privlačnost – ne samo za obisk, ampak tudi za delo in bivanje. Ker verjamemo, da samo pravilno usmerjen in vzdržen turizem, lahko pripomore k dvigu kakovosti življenja lokalne skupnosti in k povezovanju podeželja z urbanimi središči.
Toda – za obljubo vsega naštetega pa bomo še naprej morali bolj odločno zahtevati tudi boljši javni prevoz, brez katerega bomo – stoječi v neskončnih kolonah na avtocesti – težko uresničevali obljubo zelenega, trajnostnega in vzdržnega turizma.«
Naslovna fotografija: (z leve) Marjana Grčman, predsednica Društva turističnih novinarjev Slovenije, Janja Viher, podpredsednica Turistične zveze Slovenije, Marko Pavčnik, član upravnega odbora JRE-Slovenija, Dubravka Kalin, generalna direktorica direktorata za turizem na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, Maja Pak Olaj, direktorica Slovenske turistične organizacije, Fedja Pobegajlo, direktor Turistično gostinske zbornice Slovenije in Patricija Furlan, predsednica Sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, foto: Cveta Potočnik