Meni Zapri

Nemčija goste vabi z Unescovimi znamenitostmi in raznoliko naravo

Cveta PotočnikPredstavništvo Nemške turistične organizacije v Sloveniji (DZT) je pred kratkim v Ljubljani predstavilo glavne usmeritve promocijskih aktivnosti Nemčije na področju turizma za letos. Pozornost gostov usmerjajo v 51 znamenitosti, ki so uvrščene na Unescov seznam svetovne kulturne dediščine in raznolikost narave. Dogodka sta se udeležili tudi Natalie Kauther, veleposlanica Zvezne republike Nemčije v Slovenije in Dagmar von Bohnstein, predsednica Slovensko-nemške gospodarske zbornice.

Nemčija letos nagovarja k obisku Unescovih znamenitosti in narave. Foto: Cveta Potočnik

51 znamenitosti na Unescovem seznamu svetovne dediščine uvršča Nemčijo v sam vrh držav z največjo gostoto naravnih in kulturnih zakladov.

Prenovljena Operna hiša v Bayreuthu je ena izmed 51 znamenitosti, ki so v Nemčiji uvrščene na Unescov seznam svetovne kulturne dediščine, foto: Bayerische Schlösserverwaltung, HeikoOehme

Kot je povedala Maja Horvat, vodja predstavništva DZT v Sloveniji, so te znamenitosti povezali v sedem tematskih področij in sicer: Gradovi in palače, Kultura in intelektualna zgodovina, Narava, vrtovi in pokrajine, Industrijska kultura, Arhitektura in dizajn, Cerkve in samostani ter Stara mestna jedra.

Tematske poti, v katere so jih zajeli, so načrtovane tako, da je do vseh mogoče priti z javnimi prevoznimi sredstvi, hkrati pa se seznaniti tudi s nesnovno kulturno dediščino. Unesco je s tega področja vpisal 131 primerov dediščine, med njimi knajpanje in tradicionalno pekovsko kulturo z več kot 3000 različnimi vrstami kruha.

Natalie Kauther, veleposlanica Zvezne republike Nemčije v Slovenije, foto: Helena Krmelj

Na področju turizma Nemčija sledi principom trajnosti. »V zadnjem obdobju je to seveda organizacija potovanj s trajnostnega vidika, saj so popotniki vse bolj ozaveščeni, ponudniki pa se bolj kot kadarkoli prej zavedajo, kako pomembna sta skrb za okolje in ohranjanje pristne kulture,« je dejala  veleposlanica Natalie Kauther.

Povezani z naravo

V tem duhu je potekal tudi predstavitveni dogodek v studio Rashushka. Vanj se je vključil Medex s predstavitvijo izdelkov iz medu za spodbujanje naravne imunosti in krepitev zdravja.

Medexov cvetni prah, med, sirup in matični mleček pa  je v pripravo jedi tudi vključila stilistka hrane Gruša Zorn iz kulinaričnega studia Rashushka. Razen teh sestavin je v jedi vključila izključno sezonske in lokalne sestavine, s poudarkom na divjih rastlinah, ki v teh dneh rastejo v naravi.

Gruša Zorn (desno), stilistka hrane in lastnica studia Rashushka, foto: Cveta Potočnik

Skrbno pripravljene jedi je fotografirala Helena Krmelj:

Hitro okrevanje nemškega turizma

Turizem je za Nemčijo izrazito pomembna panoga, saj zaposluje kar 2,8 milijona ljudi in je lani ustvarila približno 30 milijard prihodka, kar predstavlja 6,4 % bruto domačega proizvoda. V primerjavi z letom 2021 je število potovanj lani naraslo za 143 %. Nemčija je tako s 450,8 milijona nočitev izrazito povečala svoj tržni delež med konkurenčnimi državami v Evropi in se med njimi po priljubljenosti med evropskimi gosti povzpela na drugo mesto.

Število prenočitev slovenskih gostov v Nemčiji je skoraj že doseglo raven iz leta 2019 in pozitiven  trend se nadaljuje tudi letos. Sodeč po številu obiskov so najbolj priljubljene dežele Bavarska, Baden-Württemberg in Hessen, med mesti pa München, Berlin, Nürnberg in Frankfurt na Majni. Predvsem nepozabne gradove in očarljiva mestna jedra je na dogodku kot glavno privlačnost Bavarske omenila tudi Dagmar von Bohnstein, predsednica Slovensko-nemške gospodarske zbornice.

Naslovna fotografija: Natalie Kauther, veleposlanica Zvezne republike Nemčije v Slovenije, Maja Horvat, vodja predstavništva DZT v Sloveniji in Dagmar von Bohnstein, predsednica Slovensko-nemške gospodarske zbornice.