Meni Zapri

Društvo ostaja aktivno vpeto v slovenski turizem

Redni letni Občni zbor našega društva je potekal v tradicionalni slovenski gostilni Kmečki hram v Tomačevem, na obrobju Ljubljane. Poleg pregleda aktivnosti v preteklem letu in finančnega stanja, smo veliko pozornosti namenili programu aktivnosti za letošnje leto in sprejeli v svoje vrste sedem novih članic in članov.

Greta Kokot Rajković, predsednica predsedstva Občnega zbora TNS in Marjana Grčman, predsednica društva TNS, foto: Barbara Boh

V letošnjem letu bomo z lokalnimi zavodi za turizem in regionalnimi razvojnimi agencijam nadaljevali sodelovanje pri organizaciji čezmejnih borz lokalnih ponudnikov turističnih, gostinskih, kulturnih, športnih, vodniških in drugih storitev, doživetij in čezmejnih programov. Tri tovrstne borze so že potekale v Ilirski Bistrici in Dolenjskih toplicah, letos bomo znova soorganizatorji borze v Ilirski Bistrici in prvič v Podčetrtku.

Delovno na Občnem zboru TNS, foto: Barbara Boh

Lanski občni zbor smo povezali s pogovornim večerom na temo Izginjajoče tradicionalne slovenske gostilne in tej tematiki bomo tudi letos posvetili veliko pozornosti. Podpiramo namreč prizadevanja za obuditev blagovne znamke Slovenska gostilna, kar sta si za cilj zastavili tudi Sekcija za gostinstvo in turizem pri OZS in Slovenska turistična organizacija. Kot je dejal Drago Bulc, častni predsednik našega društva, je Slovenija v zadnjih letih resda postala prepoznavna kulinarična destinacija, a bolj po zaslugi promocije fine dining restavracij, tudi v medijih in kulinaričnih vodnikih, kot zaradi tradicionalnih slovenskih gostiln. Obstaja nevarnost, da se bo zaradi takšne enostranske smeri razvoja naša kulinarična entiteta izgubila. Vso podporo si zato zaslužijo gostilne, ki ponujajo tradicionalne jedi.

Koline, kot jih postrežejo v ljubljanski gostilni Kmečki hram, foto: Barbara Boh

Redna oblika našega delovanja je organizacija študijskih poti po Sloveniji, za letos je v načrtu tudi nekaj poti onkraj meje, v Trst, Benečijo, na Tržaški Kras in tudi na avstrijsko Koroško, tja torej, kjer v zamejstvu živijo Slovenci. Navezava sodelovanja s turističnimi predstavništvi in organizacijami pri naših sosedih je prav tako v načrtu dela.

Franc Krajnc iz Slovenskega utripa je opozoril, da je še vedno problematično vprašanje lastništva hotelov, saj so denimo v Portorožu v tujih rokah že štirje hoteli in Letališče Portorož. Interesi tujih “vlagateljev” pa niso v skladu s slovensko turistično strategijo.

Naslovna fotografija: Občni zbor Društva turističnih novinarjev Slovenije, foto: Peter Irman